Královna soulu

10. 9. 2018

Osudy slavných osobností bývají protkány událostmi, které jsou většinou velice silné a ovlivní je na zbytek života. Pokud nahlédneme do života legendární zpěvačky Arethy Franklin, pak musíme s tímto tvrzením jen souhlasit.
o   Jako černošská zpěvačka to rozhodně v padesátých letech dvacátého století neměla tak docela jednoduché.
o   Její první nahrávky se prodávaly pouze v odděleních pro „barevnou hudbu“ a na svém prvním turné se směla na oběd v restauraci posadit jen tam, kde ji mohl obsloužit personál černé pleti.
hudební kapela
Její hlas byl ale nepřeslechnutelný, a tak se Aretha brzy dostala na špičku v žánru zvaném soul.Začali ji označovat jako „královnu soulu“ a prý okouzlila samotného Raye Charlese, který o ní prohlásil, že by svým hlasem dokázala zbourat i dům. Její sláva neustále stoupala a zejména v sedmdesátých letech byla skutečně na vrcholu své kariéry. Tam se udržela v podstatě až do konce svého života.
malá černoška

Legenda, která se bála o honorář

Jednoho „nešvaru“ se ale nikdy nezbavila. V době, kdy začínala, zažila pravděpodobně nějakou nedobrou zkušenost, která ji přesvědčila, aby si nechala za svůj koncert zaplatit vždy předem. A nejen to. Museli jí zaplatit v hotovosti a dokud své peníze neměla přímo před sebou, odmítla se vůbec vydat na jeviště.
·         Před koncerty vyžadovala dvacet pět tisíc dolarů a ty si v peněžence odnesla s sebou na jeviště, kde je měla stále na dohled.
·         Stejnou částku dostávala i po skončení koncertu.
Když malé Arethě kdysi dávno její otec sliboval, že jednou zazpívá i králům a královnám, netušil, jak blízko je pravdy.Ona však dokázala ještě o kus víc. Stala se doslova legendou v oblasti blues, soulu, gospelu i funku. A to ještě za svého života. Zemřela ve svých sedmdesáti šesti letech v srpnu roku 2018.
o   Její hlas ale žije stále.
o   A nejlépe zní ze starých gramofonových desek.

3.3/5 - (3 votes)